• معرفی مطالعات صنفی

  مسائل صنفی از چالش‌برانگیزترین خواسته‌های حرفه‌مندان از انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران است. طی 6 دوره فعالیت انجمن (18سال)، پاسخ انجمن به درخواست‌های صنفی کتابداران همواره این بوده که انجمن یک نهاد علمی با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و نه یک انجمن صنفی و بنابراین تنها در محدوده اساسنامه خود می‌تواند به مسائل صنفی بپردازد. بر اساس مادۀ 2 اساسنامه که هدف انجمن را گسترش، پیشبرد و ارتقای دانش کتابداری و اطلاع‌رسانی در کشور برشمرده است، باید توجه داشت که پیشبرد دانش در یک زمینه نمی‌تواند بدون توجه و نگاه به وضعیت «حاملان» آن و خدمات منتج از آن‌ها باشد. بنابراین بررسی وضعیت این حاملان شامل کتابداران، اساتید، دانشجویان و پژوهشگران حوزه و حتی یک لایه بالاتر ناشران و تأمین‌کنندگان نرم‌افزاری و تجهیزاتی و ارزیابی و پیشنهاد بهبود وضعیت آن‌ها، در زمرۀ اهداف انجمن قرار می‌گیرد. همچنین بر اساس بند 7 مادۀ 5 اساسنامه در خصوص وظایف انجمن که همکاری با سازمان‌های مسئول در طبقه‌بندی مشاغل و تدوین استانداردهای مورد نیاز در حوزۀ کتابداری و اطلاع‌رسانی است، پرداختن انجمن‌های علمی به مسائل صنفی، می‌تواند جزئی از وظایف انجمن‌های علمی باشد. انجمن بر اساس همین بندهای اساسنامه تا کنون و عمدتاً از دوره چهارم به بعد توانسته است مسائل شغلی حرفه‌مندان حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی را مطالعه نموده و بازخوردهای لازم را به مسئولان و سازمان‌های مربوط بدهد که از جمله آن‌ها می‌توان به واکنش دامنه‌دار انجمن به وزارت آموزش و پرورش در خصوص حذف پست کتابدار از مدارس کشور اشاره کرد. کمیته مطالعات صنفی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، با تاکید بر اساسنامه انجمن خود را موظف به تعقیب مسایل صنفی حرفه مندان خوزه علوم اطلاعات از جمله کتابداران،‌آرشیویستها و متخصصان پایگاههای اطلاع رسانی و وبگاهها و مشاغل مرتبط با آنها می داند.

 • محورها و فعالیت‌های کمیته

   • ارتقاء و بهبود وضعیت شاغلین حوزه علوم اطلاعات، از طریق مطالعه اسناد و مدارک سازمانهای مرتبط در کشور؛
   • ·کمک به بهروزرسانی اطلاعات سازمان‌های مرتبط با مشاغل و استخدام‌ها در کشور؛
   • ·پاسخ به درخواست‌های صنفی حرفه‌مندان حوزۀ اطلاعات،‌ کتابداران، آرشیویست‌ها و مشاغل مرتبط در چارچوب اساسنامه و نظامنامه‌های انجمن.
 • اعضای کمیته

   

  نام و نام خانوادگی سمت رایانامه
  مهسا پورحقانی مسئول کمیته این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
  سید ابراهیم عمرانی همکار کمیته emraniebs [at] gmail.com
  رامین آشوق همکار کمیته r.ashough [at] gmail.com
  حمید پیمانی همکار کمیته hamid.lib [at] gmail.com
  زهرا تهوری همکار کمیته Tahavory [at] gmail.com
  گیتی حیدری همکار کمیته guiti_heydari@ [at] yahoo.com
  مهدی رحمانی همکار کمیته mehdi.lis89 [at] gmail.com
  فرامرز مسعودی همکار کمیته f_masoudi [at] yahoo.com
  امید علی مقیمی همکار کمیته oam1355 [at] gmail.com
  عصمت مومنی همکار کمیته momeni.esmat [at] yahoo.com
 • همکاران دوره‌های پیشین

   

   

   

 • ارتباط با کمیته

  با نشانی guilds [at] ilisa.ir در ارتباط باشید.

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…